fbpx

O festivalu

Festival Americké jaro po 
18 letech své existence do roku 2023 vstoupil s novým názvem Music
is. Festival nabídne především koncerty soudobé klasické a jazzové hudby. Dramaturgie reflektuje současný hudební vývoj a aktuální témata bez žánrových omezení.
 

Festivalovou novinkou je vedle změny názvu také možnost zakoupení celofestivalové vstupenky za zvýhodněnou cenu s tričkem a taškou Music is jako bonus. Za snížené vstupné tak budou mít posluchači zaručené místo na všech koncertech prvního ročníku s novým názvem. 

Festival Americké jaro založila v roce 2006 spisovatelka a publicistka Jiřina Rybáčková. Současná podoba festivalu se utváří od roku 2016, kdy festival převzala Zdenka Bodor (Součková). Od doby jejího působení se festival dramaturgicky rozšiřuje a prohlubuje umělecké kontakty. 

Lidé

Zdenka Bodor

ředitelka

Festival řídí od roku 2015. Absolvovala Pražskou konzervatoř v oboru operní zpěv u prof. Brigity Šulcové, obor kulturologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a etologii na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. 

Od doby jejího nástupu se festival nadále dramaturgicky a programově rozšiřuje, navazuje nové a významné mezinárodní kontakty a dále je prohlubuje v zájmu profesionálního a kvalitativního růstu. 

Od roku 2019 spolupracuje s Janem Bartošem na projektech mezinárodního festivalu a institutu Prague Music Performance, inovativního festivalu a instituce, která pořádá koncerty napříč hudebními žánry, mistrovské kurzy, přednášky a rezidenční pobyty. Je také projektovou manažerkou exportní kanceláře Soundcheck pro klasickou hudbu a koordinátorkou platformy Smetana200.

Jan Bartoš

umělecký ředitel

Jan Bartoš je zahraničním tiskem popisován jako „jeden z nejlepších evropských klavíristů“ a „citlivý a rafinovaný interpret“. Jeho alba pro vydavatelství Supraphon získávají uznání domácí i zahraniční kritiky (Gramophone, BBC Music Magazine, The Sunday Times, Diapason a mnoha dalších). Jan Bartoš koncertoval v mnoha evropských zemích, stejně jako v Asii a USA (Carnegie Hall, Juilliard School, Rockefeller University v New Yorku). V roce 2009 debutoval v New Yorku v Beethovenově Klavírním koncertu č. 5 s Manhattan Philharmonia.  

Jan Bartoš je vítězem tří soutěží v New Yorku – 2009 Mieczyslaw Munz, 2008 Zaslavsky-Koch a 2004 Peter S. Reed.  Dále je držitelem prestižních ocenění Rucorva Trust Award v Holandsku, Schimmel Prize v Německu a stipendistou Ministerstva kultury ČR. Je držitelem Professional Studies Diploma z Manhattan School of Music v New Yorku a doktorátu Akademie múzických umění v Praze. 

Jan Bartoš je zakladatelem a ředitelem mezinárodního festivalu a institutu Prague Music Performance, uměleckým ředitelem mezinárodního festivalu Music is a Akademie Ivana Moravce. Od roku 2020 působí jako pedagog klavíru a komorní hudby na Akademii múzických umění v Praze. 

 

Správní rada

Michaela Hrdličková
předsedkyně správní rady festivalu

Do roku 2017 byla ředitelkou české pobočky americké biotechnologické společnosti Biogen. V současnosti je součástí Globálního Corporate affairs týmu v Biogenu a v rámci Evropy zodpovídá za specializovanou oblast vzácných nemocí. V letech 2016 až 2018 byla vyhlášena vydavatelstvím Economia jednou z TOP25 business women České republiky za oblast biotechnologií a farmaceutického průmyslu. Od roku 2018 ji  časopis Forbes několikrát zařadil mezi nejvlivnější ženy Česka.

Markéta Kolářová

Překladatelka a konzultantka s dlouholetou zkušeností v kulturní diplomacii na Velvyslanectví USA v Praze. V roce 2018 jí nadace Lois Roth Endowment při Ministerstvu zahraničí USA udělila cenu Jill Jacot-Guillarmod Award za cenné přispění k budování vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou v oblasti kultury a vzdělávání. S festivalem spolupracuje od roku 2016. 

Petra Šmirausová

Právnička působící od roku 2017 v legislativních a věcných útvarech Ministerstva financí ČR, kde se podílela na řadě stěžejních novelizací daňových a účetních zákonů. Vedle uvedeného se dlouhodobě věnuje akademické a přednáškové činnosti v oblasti finančního a daňového práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.