O festivalu
Festival Americké jaro po
18 letech své existence do roku 2023 vstoupil s novým názvem Music is. Festival nabídne především koncerty soudobé klasické a jazzové hudby. Dramaturgie reflektuje současný hudební vývoj a aktuální témata bez žánrových omezení.
Festivalovou novinkou je vedle změny názvu také možnost zakoupení celofestivalové vstupenky za zvýhodněnou cenu s tričkem a taškou Music is jako bonus. Za snížené vstupné tak budou mít posluchači zaručené místo na všech koncertech prvního ročníku s novým názvem.
Festival Americké jaro založila v roce 2006 spisovatelka a publicistka Jiřina Rybáčková. Současná podoba festivalu se utváří od roku 2016, kdy festival převzala Zdenka Bodor (Součková). Od doby jejího působení se festival dramaturgicky rozšiřuje a prohlubuje umělecké kontakty.

Lidé

Zdenka Bodor
ředitelka
Festival řídí od roku 2015. Absolvovala Pražskou konzervatoř v oboru operní zpěv u prof. Brigity Šulcové, obor kulturologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a etologii na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.
Od doby jejího nástupu se festival nadále dramaturgicky a programově rozšiřuje, navazuje nové a významné mezinárodní kontakty a dále je prohlubuje v zájmu profesionálního a kvalitativního růstu.
Od roku 2019 spolupracuje s Janem Bartošem na projektech mezinárodního festivalu a institutu Prague Music Performance, inovativního festivalu a instituce, která pořádá koncerty napříč hudebními žánry, mistrovské kurzy, přednášky a rezidenční pobyty. Je také projektovou manažerkou exportní kanceláře Soundcheck pro klasickou hudbu a koordinátorkou platformy Smetana200.

Jan Bartoš
umělecký ředitel
Jan Bartoš je zahraničním tiskem popisován jako „jeden z nejlepších evropských klavíristů“ a „citlivý a rafinovaný interpret“. Jeho alba pro vydavatelství Supraphon získávají uznání domácí i zahraniční kritiky (Gramophone, BBC Music Magazine, The Sunday Times, Diapason a mnoha dalších). Jan Bartoš koncertoval v mnoha evropských zemích, stejně jako v Asii a USA (Carnegie Hall, Juilliard School, Rockefeller University v New Yorku). V roce 2009 debutoval v New Yorku v Beethovenově Klavírním koncertu č. 5 s Manhattan Philharmonia.
Jan Bartoš je vítězem tří soutěží v New Yorku – 2009 Mieczyslaw Munz, 2008 Zaslavsky-Koch a 2004 Peter S. Reed. Dále je držitelem prestižních ocenění Rucorva Trust Award v Holandsku, Schimmel Prize v Německu a stipendistou Ministerstva kultury ČR. Je držitelem Professional Studies Diploma z Manhattan School of Music v New Yorku a doktorátu Akademie múzických umění v Praze.
Jan Bartoš je zakladatelem a ředitelem mezinárodního festivalu a institutu Prague Music Performance, uměleckým ředitelem mezinárodního festivalu Music is a Akademie Ivana Moravce. Od roku 2020 působí jako pedagog klavíru a komorní hudby na Akademii múzických umění v Praze.

Správní rada
Michaela Hrdličková
předsedkyně správní rady festivalu
Do roku 2017 byla ředitelkou české pobočky americké biotechnologické společnosti Biogen. V současnosti je součástí Globálního Corporate affairs týmu v Biogenu a v rámci Evropy zodpovídá za specializovanou oblast vzácných nemocí. V letech 2016 až 2018 byla vyhlášena vydavatelstvím Economia jednou z TOP25 business women České republiky za oblast biotechnologií a farmaceutického průmyslu. Od roku 2018 ji časopis Forbes několikrát zařadil mezi nejvlivnější ženy Česka.
Markéta Kolářová
Překladatelka a konzultantka s dlouholetou zkušeností v kulturní diplomacii na Velvyslanectví USA v Praze. V roce 2018 jí nadace Lois Roth Endowment při Ministerstvu zahraničí USA udělila cenu Jill Jacot-Guillarmod Award za cenné přispění k budování vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou v oblasti kultury a vzdělávání. S festivalem spolupracuje od roku 2016.
Petra Šmirausová
Právnička působící od roku 2017 v legislativních a věcných útvarech Ministerstva financí ČR, kde se podílela na řadě stěžejních novelizací daňových a účetních zákonů. Vedle uvedeného se dlouhodobě věnuje akademické a přednáškové činnosti v oblasti finančního a daňového práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.